wajda-zamyka-tryptyk

Wajda zamyka tryptyk

Najnowszy film Andrzeja Wajdy nosi tytuł „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Będzie to zamknięcie tryptyku, na który składają się poprzednie filmy reżysera: „Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza”.

W filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzej Wajda łączy epokowe przemiany z tym, co prywatne – niemal intymne. Przedstawia historię wielkich przemian, która tworzyła się nie tylko podczas partyjnych zebrań, wieców i w trakcie Okrągłego Stołu, ale także w jednym z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Reżyser, wdzierając się w za kulisy życia związkowego przywódcy,  próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności.

Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości, wyśmiewany i podziwiany. Kim jest Lech Wałęsa? Historia transformacji to także historia jego żony Danuty i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń.

Scenariusz do filmu Wajdy napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman. W rolach głównych zobaczymy Roberta Więckiewicza i Agnieszkę Grochowską.


VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE