w-czwartek-rusza-festiwal-chopin-i-jego-europa

W czwartek rusza festiwal „Chopin i jego Europa”

Koncertem dzieł Chopina, Lutosławskiego i Pendereckiego rozpocznie się w czwartek w Warszawie 9. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. Utwory Polaków wykonają pianiści Barry Douglas i Dang Thai Son oraz Rosyjska Orkiestra Narodowa.

Rosyjski zespół poprowadzi sam Penderecki. W programie występu znalazły się „Muzyka żałobna” na orkiestrę smyczkową Lutosławskiego, Koncert fortepianowy e–moll Chopina i koncert fortepianowy „Zmartwychwstanie” Pendereckiego.

W tym roku muzyka polskich kompozytorów współczesnych zajęła znaczące miejsce w festiwalowym programie z okazji przypadających jubileuszy. 100 lat temu urodził się Lutosławski, 80 lat temu – Penderecki i Górecki.

Zagraniczni artyści

Jak co roku na festiwalu będzie prezentowana muzyka polska w mistrzowskim wykonaniu. W piątek Niemiec Tobias Koch wykona na fortepianie historycznym kompozycje Polaków, obok dzieł Chopina – utwory Karola Kurpińskiego, Józefa Elsnera, Marii Szymanowskiej, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Karola Mikuli, Ignacego Firedmana, Franciszka Lessla.

Rosyjska Orkiestra Narodowa zaprezentuje się na festiwalu trzykrotnie, także w piątek i sobotę. Dwoma pozostałymi koncertami zespołu pokieruje jego założyciel i wieloletni dyrektor Michaił Pletniew. Na koncercie piątkowym orkiestrze towarzyszyć będzie pianista Gerhard Oppitz. Artyści wykonają Koncert fortepianowy Lutosławskiego i utwór „Ognisty ptak” Strawińskiego. Zespół zaprezentuje także „Livre pour orchestre” Lutosławskiego.

W sobotę z rosyjską orkiestrą wystąpi Nikołaj Ługański. W programie koncertu – III Koncert fortepianowy d-moll Siergieja Rachmaninowa i „Pory roku” Aleksandra Głazunowa.

18 dni koncertów

W niedzielę na festiwalu „Chopin i jego Europa” – koncert „Przed sercem Chopina” w Bazylice św. Krzyża. Pianista Wojciech Świtała i Royal String Quartet zaprezentują Preludium e-moll „Largo” Chopina, Kwartet smyczkowy Lutosławskiego i III Kwartet smyczkowy „Pieśni śpiewają” Góreckiego.

Kwintety fortepianowe Józefa Nowakowskiego i Franza Schuberta wykonają w poniedziałek pianista Nelson Goerner, skrzypaczka Lena Neudauer, altowiolistka Katarzyna Budnik-Gałązka, wiolonczelista Marcin Zdunik i kontrabasista Janusz Widzyk.

W poniedziałek wystąpi także Nikołaj Chozjainow z recitalem fortepianowym. Zagra kompozycje Chopina, Haydna i Liszta.

Festiwal potrwa do 1 września.

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE