premiery-filmow-krystiana-matyska-juz-we-wrzesniu-w-tvp2

Premiery filmów Krystiana Matyska już we wrześniu w TVP2

We wrześniu telewizyjna Dwójka przygotowała dla swoich widzów dwie premiery dokumentalnych filmów w reżyserii laureata prestiżowych nagród, Krystiana Matyska. We wtorkowym cyklu „Świat bez fikcji” TVP2 pokaże „Sekrety miłości”. Natomiast w niedzielnym cyklu „Rodzinne oglądanie” najnowszy obraz reżysera „Statkiem po trawie”.

Czym różnią się związki miłosne rokwitające w odmiennych kręgach kulturowych? Jak miejsce zamieszkania oraz lokane tradycje wpływają na charakter relacji miłosnej? Na te i podobne pytania probuje odpowiedzieć niezwykły, zrealizowany na kilku kontynentach film „Sekrety milości” Krystiana Matyska.

Reżyser śledzi rozwój relacji miłosnych rozwijających się w różnych częściach globu: w Indonezji, Himalajach, Północnych Indiach, Rosji, Polsce i Francji. Dwa plemiona żyjące na wyspach indonezyjskich praktykują odmienne modele małżeństwa: mężczyzna Korowai żyje z jedną kobietą, podczas gdy sąsiadujący z nim mężczyzna Dani ma trzy żony. Kobieta należąca do społeczności nomadów północnych Himalajów ma dwóch mężów. Podobnie kobieta żyjąca w Północnych Indiach. W Rosji kobieta należąca do wyższych sfer ma dwóch partnerów, w Polsce mężczyzna kocha naprzemiennie cztery kobiety, a we Francji młoda para tworzy swój pierwszy istotny związek na marginesie społeczeństwa. Wszyscy ci ludzie żyją na jednej planecie, w tym samym czasie. Odróżniają ich jednak modele społeczne, wokół których organizują oni swoje prywatne życie.

„Sekrety miłości” (w cyklu: Świat bez fikcji), wtorek, 24 września, godz. 22.50, TVP2

Najnowszy film Matyska – „Statkiem po trawie” – dokumentuje ostatni, przed remontem Kanału Elbląskiego, rejs trzyosobowej załogi statku wycieczkowego „Birkut”. Zrealizowany przy udziale TVP2 obraz swoim nastrojem i szczególnym humorem przywodzi na myśl kultowy „Rejs” Marka Piwowskiego. To osobliwa podróż, której towarzyszą wspomnienia oraz życiowa refleksja bohaterów nie pozbawionych autoironii oraz dystansu do życia.

„Birkut” nieśpiesznie przemierza Kanał Elbląski, uważany za jeden z siedmiu cudów Polski. Różnica poziomów między Ostródą a Elblągiem wynosi niemal 100 metrów. M.in. z tego powodu stworzono niepowtarzalny system śluz i pochylni, które po II wojnie światowej stały się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w kraju. Konstrukcja ta do dziś uznawana jest za unikatową. Wybudowany w połowie XIX wieku, liczący 150 km kanał połączył Prusy z Bałtykiem. Kosztował więcej niż słynna wieża Eiffla. Budowla uchodzi za jedną z najbardziej ekologicznych na Warmii, Mazurach i Powiślu. Skomplikowany system pochylni oraz urządzeń, które przez wzniesienia przeciągają statki, to wynik nowatorskiej myśli technologicznej i inżynierskiej, która bywała porównywana do technologii lotów kosmicznych.

W ubiegłym roku, po niemal 150 latach funkcjonowania, rozpoczął się oszacowany na 115 mln złotych remont obiektu. Film Krystiana Matyska to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć to wyjątkowe urządzenie w swoim pierwotnym, niemal nie zmieniony, stanie.

„Statkiem po trawie” (w cyklu: Rodzinne oglądanie) – niedziela, 29 września, godz. 9.55, TVP2

Krystian Matysek – operator, reżyser filmów przyrodniczych. Absolwent Realizacji Obrazu Filmowego i Telewizyjnego na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE