39-lat-z-zycia-luisa-buuela

39 lat z życia Luisa Buñuela

Ian Gibson przez ostatnie siedem lat próbował zrekonstruować początki życia reżysera, który zmienił oblicze światowej kinematografii. Na początku października w Hiszpanii ukaże się pierwsza biografia Luisa Buñuela.

Irlandzki historyk i pisarz Ian Gibson poświęcił swoje życie Salvadorowi Dalemu i Federicowi Garciai Lorce. Przeszukując szuflady z kartami zapisanymi historiami tych dwóch wybitnych Hiszpanów natrafił na dźwięcznie brzmiące nazwisko reżysera, który u progu swojej kariery był z nimi blisko związany. Informacje dotyczące Luisa Buñuela, które zdobył właściwie przez przypadek, skrzętnie przechowywał z zamiarem napisania jego biografii. Kiedy w głowie Gibsona książka nabrała wyrazistych kształtów, zaczął szukać kolejnych śladów pozostawionych przez twórcę „Psa andaluzyjskiego”. Ułożenie z nich historii zabrało mu prawie 7 lat.

Pisarz w wywiadzie udzielonym dziennikarzowi „El Pais” podkreśla, że na papier udało mu się przelać tylko niewielką część losów Buñuela. Reżyser niechętnie odkrywał przed innymi kuluary swojego życia. Książka obejmuje okres do 1938 roku, kiedy to prawie czterdziestoletni artysta opuszcza Hiszpanię i udaje się do Hollywood. Ian Gibson wprowadza nas w świat tajemnic i obsesji wielkiego filmowca. Ponoć bał się homoseksualistów. Na pogrzeb brata Alfonsa, który otwarcie mówił o swojej odmiennej orientacji seksualnej, wysłał syna Juana Luisa. Przypadłość ta miała mieć też wpływ na pogorszenie się jego relacji z Lorką. Choć Buñuel uważał go za niezwykle utalentowanego pisarza nie mógł znieść tego, że od kobiet wolał mężczyzn.

W biografii Buñuela znajdziemy też informacje dotyczącego jego rodziny i silnej relacji z matką. Ponadto, przeczytamy o niezwykłej przyjaźni, jaka łączyła go z Lorką i Dalim. Książka swoją premierę będzie miała w Hiszpanii. Mamy nadzieję, że już wkrótce doczekamy się jej polskiej wersji.

Źródło

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE