afrykanski-sting-wraca-do-polski

„Afrykański Sting” wraca do Polski

Długo oczekiwany powrót - można powiedzieć o cyklu występów Richarda Bony, od 9 do 13 października aż sześciokrotnie wystąpi w Polsce. Artysta - nazywany „afrykańskim Stingiem” będzie promował swój najnowszy album „Bonafied”.

Kameruński basista i wokalista będzie kolejnym afrykańskim gościem cyklu koncertów „Siesta w Studio” przygotowywanego od ubiegłego roku w Teatrze Studio przez Marcina Kydryńskiego, dziennikarza radiowej Trójki i popularyzatora muzyki z kręgów podzwrotnikowych, zwłaszcza z portugalskiego i francuskiego obszaru językowego Afryki.

„Dwie godziny niezobowiązującej, niczym nieskrępowanej muzyki przyjaznej człowiekowi” - to hasło radiowej audycji Kydryńskiego, które mogłoby również promować koncerty Richarda Bony. Artysta oczarowuje swoim delikatnym głosem i wokalizą w języku duala wplatając w swoją muzykę wątki jazzu czy fusion i stojąc od lat na piedestale gwiazd muzyki world music.

Muzyk z Kamerunu zyskuje uznanie publiczności również jako wiodący na scenie jazzowej basista. Bona ma w swoim portfolio występy z takimi gwiazdami jazzu, jak Joe Zawinul, Mike Stern, George Benson, Branford Marsalis czy Bobby McFerrin.

„Bonafied” - najnowszy album mieszkającego w Nowym Jorku Kameruńczyka - jest krążkiem zadedykowanym rodzinie i dziadkowi artysty, który był afrykańskim griotem - bardem, opowiadaczem historii i lokalnym poetą. To właśnie on zauważył ogromny talent 3-letniego wówczas Richarda, który następnie doskonalił swoje umiejętności poprzez muzykowanie z rodziną, konstruując swoje własne instrumenty, takie jak gitara z baku motocykla, do której strunami przewodów elektrycznych.

Jego kariera na peryferiach cywilizacji rozwinęła się jednak błyskawicznie: od występów na dancingach w hotelach w Duali, poprzez karierę muzyka sesyjnego w Niemczech i Francji aż do debiutu albumem „Scenes from My Life”. Od tego czasu Bona jest nazywany następcą Jaco Pastriusa, a ze względu na łączenie pięknych ballad z wirtuozerską grą na basie „afrykańskim Stingiem”.

Koncerty Richarda Bony odbędą się 9 października 2013 r. we Wrocławiu, 10 w Bielsku Białej, 11 w Łodzi, 12 w Poznaniu i dwukrotnie 13 października w Warszawie.

VOD

The Smashing Pumpkins – Oceania Live at NYC

Videofan, Zygmunt Rytka


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE