koncert-polskiej-orkiestry-radiowej-pod-batuta-zsolta-hamara

Koncert Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Zsolta Hamara

Już 26 marca odbędzie się koncert w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej. Będzie to kolejna dobra okazja by świętować obchodzony 23 marca Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, gdyż w roli dyrygenta wystąpi madzarski muzyk Zsolt Hamar. Będzie można usłyszeć utwory kompozytorów takich, jak Zoltán Kodály, Aaron Copland czy Witold Lutosławski. Wydarzenie to organizowane jest w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

Zsolt Hamar jest wybitnym węgierskim dyrygentem. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął już w wieku 6 lat, kiedy zaczął uczyć się gry na fortepianie. Następnie swój warsztat doskonalił w Konserwatorium Muzycznym im. Béli Bartóka. W 1995 roku ukończył z wyróżnieniem Wydział Dyrygentury na Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. Jego praca i talent zostały do tej pory wielokrotnie dostrzeżone i nagrodzone, m.in. w Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Telewizji Węgierskiej, Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Radia Portugalskiego, a także Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów w Cadaqués (Hiszpania). W 2001 roku w uznaniu osiągnięć artystycznych został uhonorowany nagrodą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Węgier im. Ferenca Liszta. Od 1997 roku jest stałym dyrygentem Filharmonii Narodowej. Zsolt Hamar jest cały czas zapraszany do prestiżowych sal koncertowych i operowych na całym świecie.

Pod mistrzowską batutą Hamara zagra Polska Orkiestra Radiowa oraz Andrzej Ciepliński – wielokrotnie nagradzany klarnecista, student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Na koncercie będzie można usłyszeć kompozycje Zoltána Kodálya – Uwertura Letni wieczór i Tańce z Galanty, Aarona Coplanda – koncert na klarnet z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej harfy i fortepianu, Witolda Lutosławskiego – muzyka żałobna „à la memoire de Béla Bartók". Wydarzenie to odbędzie się 26 marca w warszawskim Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego przy ul. Modzelewskiego 59 o godzinie 19:00.

Koncert organizowany jest w ramach Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017 w Polsce.

Hamar Zsolt nagyfelbontású

Hamar Zsolt nagyfelbontású

www.kulturawegierska.pl 
www.facebook.com/hunginst/

VOD

Suwalska mozaika

Stefan Gierowski. Portret


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE