filmowe-swieto-w-cannes

Filmowe święto w Cannes

W Cannes na francuskim Lazurowym Wybrzeżu rozpoczyna się festiwal filmowy. To już 70. odsłona tej imprezy będącej świętem światowego kina. Rozdanie nagród odbędzie się 28 maja.

Festiwal otworzy aktorka Monica Belluci, a na czele jury jubileuszowego festiwalu stoi hiszpański reżyser, autor wielu filmów cieszących się popularnością – Pedro Almodovar. Na czerwonym dywanie na schodach prowadzących do festiwalowego pałacu mają pojawić się m.in. Tilda Swinton czy Charlotte’a Gainsbourg, która gra w otwierającym imprezę filmie „Fantomes d’Ismael”.

Pokazy obejmują zarówno dzieła ubiegające się o Złotą Palmę, najważniejszą nagrodę festiwalu, jak i filmy pokazywane poza konkursem. W przeszłości Złotą Palmą uhonorowano „Człowieka z żelaza” Andrzeja Wajdy i polsko-francuski film „Pianista” Romana Polańskiego.

W tym roku o Złotą Palmę powalczy Grzegorz Mołda. Jego film „Koniec widzenia” bierze udział w konkursie krótkich filmów.

Zanim impreza się zaczęła, rozeszła się plotka, iż organizatorzy postanowili wycofać z walki o Złotą Palmę dwa filmy wyprodukowane przez firmę, która nie zgodziła się na ich upowszechnienie w kinach we Francji, pozostawiając je w płatnych kanałach. Organizatorzy zaprzeczyli tym doniesieniom i w konkursie zostaną pokazane wszystkie zakwalifikowane wcześniej do niego obrazy.

TVP Info

VOD

Suwalska mozaika

Stefan Gierowski. Portret


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE