nie-zyje-jeanne-moreau-legenda-francuskiego-kina-aktorka-miala-89-lat

Nie żyje Jeanne Moreau, legenda francuskiego kina. Aktorka miała 89 lat

Ciało aktorki znaleziono w jej mieszkaniu. Moreau zagrała m.in. u Francois Truffauta w „Jules i Jim”, Orsona Wellesa „Proces”.

Przyczyna śmierci aktorki nie jest znana. O tym, że zmarła poinformował jej agent. Jeanne Moreau w ciągu swojej kariery zagrała u najlepszych reżyserów XX wieku. Wystąpiła m.in. u Francois Truffauta w filmie „Jules i Jim”, u Orsona Wellesa w „Procesie” oraz u Michelangelo Antonioniego w „Nocy”. Ostatni raz na wielkim ekranie pojawiła się w 2015 roku, kiedy to zagrała w komedii „Mam zdolnych przyjaciół”.

Aktorka otrzymała w ciągu swojej kariery m.in. honorowego Cezara i Złotą Palmę. 1998 r. otrzymała honorowego Oscara. – Pochodzę z bardzo skromnej rodziny. Każde lato poświęcałam pracy. Nauczyłam się gotować, myłam naczynia, nakrywałam stoły – wspominała w rozmowie z „Le Figaro” w 2012 roku. Po roli w filmie Lousia Malle „Kochankowie” media ochrzciły ją „nową Bardotką”. Bardzo dobrze radziła sobie także śpiewając. Wydała kilka albumów i wystąpiła w Carnegie Hall u boku Franka Sinatry.

Źródło: TVP Info

VOD

Suwalska mozaika

Stefan Gierowski. Portret


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE