nie-zyje-wanda-chotomska-miala-87-lat

Nie żyje Wanda Chotomska. Miała 87 lat

Pisarka i autorka m.in. „Tadka Niejadka”, „Przygód jeża spod miasta Zgierza” czy „Czarnej krowy w kropki bordo” oraz telewizyjnej dobranocki „Jacek i Agatka” zmarła w środę w Warszawie.

Zawsze świadoma swojej wartości, odmawiała składania autografów na świstkach papierów. Urodziła się 26 października 1929 r. w Warszawie. Studia ukończyła na Wydziale Społeczno-Politycznym i Wydziale Dziennikarskim Akademii Nauk Politycznych. Jako dziennikarka debiutowała w 1949 roku w „Świecie Młodych”. Podczas Powstania Warszawskiego była sanitariuszką. Po kapitulacji przebywała w obozie przejściowym w Pruszkowie, skąd udało się jej uciec. Zamieszkała w Mosznie. W 1947 r. zdała maturę.

osenek, scenariuszy teatralnych i opowiadań dla dzieci. Wydała wiele zbiorów wierszy dla dzieci, ważniejsze z nich to: „Tere-fere”, „Gdyby tygrysy jadły irysy”, „Kaczka tłumaczka”, „Dla każdego coś śmiesznego”, „Gdyby kózka nie skakała”. W 1969 r. Chotomska otrzymała przyznawany przez dzieci Order Uśmiechu, którego sama była pomysłodawczynią. W 1976 roku została wpisana na międzynarodową Listę Honorową IBBY, a w 2003 r. otrzymała za całokształt twórczości Medal Polskiej Sekcji IBBY.

Prywatnie przyjaźniła się z Mironem Białoszewskim. To dzięki niemu, po tym jak wyrzucona została ze „Świata Młodych” za burżujskie pochodzenie, mogła zarabiać na życie. Do platonicznej miłości względem niej przyznali się po latach rysownicy Papcio Chmiel, a także Bohdan Butenko. – Miał dużą ochotę, był bardzo zainteresowany. Ale nic z tego nie wyszło – mówiła o tej relacji Chotomska. Jej córką jest Ewa Chotomska, znana jako ciotka Klotka z popularnego programu „Pan Tik-Tak”. Gdy powstawała śpiewana do dziś przez kolejne pokolenia piosenka „Mydło lubi zabawę”, Chotomska skrytykowała córkę, że jest łopatologiczna i brak jej humoru. – Ja się trochę poryczałam, ale tak długo siedziałam, aż wydobyłam z tej piosenki jakąś zabawę i żart – wspomina Ewa.

Chotomska zasłynęła również jako autorka kultowej dobranocki „Jacek i Agatka”. Realizowana od 1962 roku na antenie gościła przez dziesięć lat. – Niestety mało odcinków tej dobranocki przetrwało, bo na taśmach nagrywano kilka razy, a żołnierze, którzy je pakowali, zaczęli rzucać nimi jak serpentynami i w ten sposób je zniszczyli – mówi Gawryluk.

Poza drewnianymi pacynkami w programie występowały zwierzęta. Pokazywała je do kamery Zofia Raciborska. „Prosiak”, jak to określiła Chotomska, „źle się zachował i pobrudził jej ubranie”. Nigdy nie chciała pisać dla dorosłych. Uważała, że dzieci mają wszystko przed sobą, są otwarte, bezpośrednie. Chotomska przez ostatnie lata mieszkała w swoim mieszkaniu na warszawskim Powiślu. Nie spotykała się z czytelnikami. Robiła to za nią jej córka i wnuczka. Wanda Chotomska zmarła w środę w wieku 87 lat.

Źródło: TVP Info

VOD

Suwalska mozaika

Stefan Gierowski. Portret


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE