nie-zyje-operator-maciej-kijowski

Nie żyje operator Maciej Kijowski

W wieku 82 lat zmarł Maciej Kijowski, autor zdjęć do ponad 50 filmów i seriali – m.in. „Komedii małżeńskiej”, „Soli ziemi czarnej” czy „Dwóch ludzi z szafą”.

Maciej Kijowski urodził się 1 stycznia 1935 r. w Bereźnie (obecnie Białoruś). Studia na Wydziale Operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi ukończył w 1959 r. Wtedy stworzył zdjęcia m.in. do legendarnej etiudy Romana Polańskiego – „Dwóch ludzi z szafą”.

W latach 60. pracował jako operator kamery m.in. na planie takich filmów, jak „Wyspa złoczyńców”, „Matka Joanna od Aniołów”, „Sól ziemi czarnej”, „Wszystko na sprzedaż” czy „Trzecia część nocy”, z reżyserami – Jerzym Kawalerowiczem, Andrzejem Wajdą, Stanisławem Jędryką, Andrzejem Żuławskim i Kazimierzem Kutzem.

W 1972 r. zadebiutował jako samodzielny operator zdjęciami do „Diabła” Andrzeja Żuławskiego. Był też odpowiedzialny za zdjęcia do popularnego serialu TVP „Plebania” (od 2000 do 2011 r.).

Maciej Kijowski współpracował też z takimi reżyserami, jak: Roman Załuski, Andrzej Kondratiuk, Wiesław Romanowski czy Julian Dziedzina. Był autorem zdjęć do ponad 50 filmów i seriali, m.in. „Drzwi w murze”, „Najważniejszego dnia życia”, „Zaklętego dworu”, „Gwiazd porannych”, „Bołdyna”, „Kamiennych tablic”, „Dziewczyny z Mazur”, „Komedii małżeńskiej”, „Wrzeciona czasu” i „Słonecznego zegara”.

Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Zmarł 30 listopada w Warszawie; nabożeństwo żałobne w jego intencji odbędzie się we wtorek o godz. 12, w kościele Św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie.

Źródło: TVP Info

VOD

Suwalska mozaika

Stefan Gierowski. Portret


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE