miesiac-z-franciszkiem-pieczka

Miesiąc z Franciszkiem Pieczką

wt. 23 stycznia, godz. 20:20

18 stycznia przypadają 90. urodziny Franciszka Pieczki. Z tej okazji w cztery styczniowe wtorki emitowane będą spektakle Teatru Telewizji z udziałem tego wybitnego aktora.

„Porwanie Donii Agaty”, 2 stycznia, godz. 20:20

R: Stanisław Wohl, Barbara Sałacka
Telewizyjna adaptacja powieści niemieckiej pisarki Gudrun Pausewang. Czterech mężczyzn porywa dla okupu bogatą donię Agatę (w tej roli niezrównana Irena Kwiatkowska). Porywacze traktują starszą panią z szacunkiem i sympatią, starają się spełniać jej wszystkie żądania. Nie wiedzą, że donia Agata tak dobrze odnalazła się w nowej sytuacji, że wcale nie zamierza wrócić do swojej dawnej, nudnej i przewidywalnej egzystencji.

Emisja poprzedzona wstępem – rozmową Wojciecha Majcherka z Franciszkiem Pieczką.

„Stepowy Król Lir, 9 stycznia”, godz. 20:20

R: Witold Filler
Adaptacja noweli Iwana Turgieniewa, nawiązującej do słynnej tragedii Szekspira. Franciszek Pieczka wystąpił tu w roli Martyna Pietrowicza Charłowa, który, nie bacząc na ostrzeżenia sąsiadów, postanawia przepisać gospodarstwo dwóm córkom: Annie (Hanna Balińska) i Eulampii (Anna Chodakowska). Szybko popada w konflikt z bliskimi, aż w końcu zostaje wygnany z własnego domu.

„Kowal, pieniądze i gwiazdy”, 16 stycznia, godz. 20:20

R: Maciej Englert
W tej inscenizacji sztuki Jerzego Szaniawskiego Franciszek Pieczka wcielił się w kowala Luśnię, starszego mężczyznę żonatego z młodą kobietą. Pod nieobecność męża ulega ona urokowi wędrownego grajka. Tymczasem kowal wraca wcześniej, przyprowadzając ze sobą gościa - kupca Kruka. Żona chowa kochanka na strychu, a kowal z kupcem rozmawiają o wpływie układu gwiazd w chwili urodzenia na życie każdego człowieka… Oprócz Franciszka Pieczki w spektaklu wystąpili m.in. Anna Nehrebecka, Henryk Borowski, Olgierd Łukaszewicz i Marta Lipińska. Premiera na antenie TVP miała miejsce 26 grudnia 1981 roku.

„Fedra”, 23 stycznia, godz. 20:20

R: Laco Adamik
Adaptacja sztuki Jeana Racine'a w reżyserii Laco Adamika z Teresą Budzisz - Krzyżanowską w roli tytułowej. Fedra, druga żona króla Tezeusza (Franciszek Pieczka), zakochuje się w swoim pasierbie, Hipolicie (Bogusław Linda), który potajemnie – i z wzajemnością - kocha Arycję (Katarzyna Figura), z oburzeniem odtrąca więc miłość Fedry. Grzeszna namiętność królowej okazuje się tragiczna w skutkach dla wszystkich zainteresowanych…


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE