miesiac-z-kinga-preis

Miesiąc z Kingą Preis

wt. 20 lutego, godz. 20:20

W trzy lutowe wtorki TVP Kultura emituje spektakle teatralne z udziałem Kingi Preis, laureatki prestiżowej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, aktorki cenionej ze względu na swoje role w filmie i teatrze.

„Skowronek”, 6 lutego, godz. 20:20

R: Krzysztof Zanussi
Jean Anouilh napisał dramat "Skowronek" w 1953 roku i do dziś dzieło to pozostaje jednym z najważniejszych w twórczości pisarza, a zarazem jednym z najciekawszych utworów literackich, których bohaterką jest Joanna d'Arc. Fabuła "Skowronka" została oparta na koncepcji "teatru w teatrze", gdzie oś intrygi stanowi proces, w czasie którego odgrywane są kluczowe wątki z życiorysu oskarżonej, mające dostarczyć sądowi dowodów jej winy bądź niewinności. Spektakl z Kingą Preis w roli Joanny d’Arc miał premierę w kwietniu 2000 roku i jest debiutem Krzysztofa Zanussiego w Teatrze Telewizji.

Emisja poprzedzona wstępem – rozmową Wojciecha Majcherka z Kingą Preis.

„Prześwit”, 13 lutego, godz. 20:20

R: Maria Zmarz-Koczanowicz
Kameralny dramat znanego angielskiego dramatopisarza i scenarzysty Davida Hare’a. Jedna doba, jedno pomieszczenie, dwoje dawnych kochanków, których dzieli różnica wieku, środowisk, w których się obracają i życiowych postaw. Kyra (Kinga Preis), odnajdująca sens życia w pracy nauczycielki i Tom (Jerzy Trela), charyzmatyczny i bogaty restaurator, rozmawiają o wspólnej przeszłości. Czy różnice w postrzeganiu świata nie przekreślą szansy na wspólną przyszłość?

„Przypadek Klary”, 20 lutego, godz. 20:20

R: Paweł Miśkiewicz
Rejestracja sztuki Dei Loher z Teatru Polskiego we Wrocławiu. W tym multimedialnym spektaklu z muzyką hip - hopowego zespołu Grammatik Kinga Preis gra tytułową Klarę, która traci niezbyt inspirującą, ale stałą pracę polegającą na pisaniu instrukcji obsługi sprzętu AGD. Daje to początek dramatycznym perypetiom i gorzkim przemyśleniom o pokoleniu trzydziestolatków, którzy na własnej skórze przekonują się, że świat jest bardziej skomplikowany, niż myśleli.


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE