rusza-68-berlinale

Rusza 68. Berlinale

Dziś rozpoczyna się 68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie, na którym nie zabraknie polskich akcentów.

W Konkursie Głównym o statuetkę Złotego Niedźwiedzia powalczy, wraz z 18 innymi produkcjami, również polski film – „Twarz” Małgośki Szumowskiej. W nowym obrazie stałej bywalczyni Berlinale grają m.in. Mateusz Kościukiewicz i Agnieszka Podsiadlik. Szumowska zbierała już w Berlinie laury dwa razy – w 2013 roku otrzymała Teddy Award za „W imię…” a w 2015 roku Srebrnego Niedźwiedzia za „Body/Ciało”.

Konkurentem Szumowskiej będzie m.in. Aleksiej German jr. ze swoim „Dowłatowem” – to film, wyprodukowany w części przez polską kinematografię, w którym żonę pisarza zagrała Helena Sujecka.

W konkursie krótkich metraży Generation 14plus na nagrodę ma szansę Paulina Ziółkowska ze swoją animacją „Na zdrowie!” a w prestiżowej sekcji eksperymentalnego i dokumentalnego kina młodych autorów Forum znalazła się Jagoda Szelc z dramatem „Wieża. Jasny dzień”.

Przewodniczącym jury Konkursu Głównego jest znany niemiecki reżyser Tom Tykwer, twórca takich filmów, jak „Biegnij, Lola, biegnij”, „Księżniczka i wojownik”, „Pachnidło: Historia mordercy”, „The International”, „Trzy”, „Atlas chmur”.

Festiwal kończy się 25 lutego.

VOD

Oskar Kolberg – życie i pasja

Śladami wielkich kompozytorów, Śladami Czajkowskiego


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE