poznalismy-laureatow-festiwalu-netia-off-camera

Poznaliśmy laureatów festiwalu Netia Off Camera

Film „Bodkin Ras” w reżyserii Kaweha Modiri zdobył w sobotę Krakowską Nagrodę Filmową – 100 tys. dolarów – w konkursie głównym „Wytyczanie Drogi” 9. Festiwalu Netia Off Camera. Konkurs Polskich Filmów Fabularnych wygrał film „Obce niebo” w reż. Dariusza Gajewskiego.

Główny konkurs festiwalu „Wytyczanie drogi” jest adresowany do reżyserów stawiających pierwsze kroki w kinematografii. Mogli zgłaszać swój pierwszy, bądź drugi pełnometrażowy film. O nagrodę walczyło dziesięć niezależnych filmów fabularnych z całego świata. Filmy oceniało międzynarodowe jury, któremu w tym roku przewodniczył Krzysztof Zanussi.

Reżyser najlepszego filmu dostał 100 tys. dolarów, otrzyma też dofinansowanie (1 mln zł) od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na produkcję kolejnego obrazu - pod warunkiem, że zdjęcia do niego powstaną częściowo w Polsce.

„Bodkin Ras” to opowieść o młodym mężczyźnie muzułmańskiego pochodzenia, który przyjeżdża do Szkocji, żeby wtopić się w społeczność małego miasteczka Forres. Jego mieszkańcy grają w filmie samych siebie. Spełnienie marzeń głównego bohatera nie jest możliwe: jego odmienność oraz tajemniczość wzbudzają ciekawość. Ten sam film został nagrodzony przez jury młodzieżowe.

Specjalne wyróżnienia w konkursie „Wytyczanie Drogi” przyznano filmom: „Black” (reż. Adil El Arbi i Bilall Fallah), „Córki Dancingu” (reż. Agnieszka Smoczyńska), „Kalifornia” (reż. Marina Person).

W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych zwyciężyło „Obce niebo” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. W tym roku przyznawana w tej kategorii Nagroda Kulczyk Foundation wynosiła 300 tys. zł, do podziału pomiędzy reżyserem a producentem. Walczyło o nią 10 filmów, zrealizowanych w ostatnim roku.

Laureatami nagród dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora zostali: Agnieszka Grochowska („Obce niebo”) i Bartłomiej Topa („Karbala”). Jurorzy dostrzegli także rolę Bartosza Bielenia („Na granicy”), który otrzymał specjalne wyróżnienie.

Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI otrzymał film „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej.

Widzom najbardziej podobały się „Moje córki krowy” a nagrodę publiczności odebrała reżyser Kinga Dębska.

źródło: PAP

VOD

The Smashing Pumpkins – Oceania Live at NYC

Videofan, Zygmunt Rytka


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE