entuzjastyczne-przyjecie-zimnej-wojny-w-cannes

Entuzjastyczne przyjęcie „Zimnej wojny” w Cannes

10 maja na 71. Festiwalu w Cannes odbyła się światowa premiera filmu „Zimna wojna” w reżyserii laureata Oscara za "Idę" Pawła Pawlikowskiego.

Recenzje międzynarodowych dziennikarzy po premierze filmu polskiego reżysera nie pozostawiają wątpliwości, że obraz będzie mocnym kandydatem do Złotej Palmy. Krytycy zwrócili szczególną uwagę na świetną grę aktorów, rolę muzyki, będącej połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku oraz subtelne nawiązania do innych filmów Pawła Pawlikowskiego.

Wyczekiwany również przez widzów obraz to pierwszy od 28 lat tytuł w języku polskim, który znalazł się w canneńskim Konkursie Głównym. Dotychczas Polacy przywozili z Francji tę statuetkę dwukrotnie: w 1981 r. jury doceniło "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy, w 2002 r. polsko-francuskiego "Pianistę" Romana Polańskiego.

„Zimna wojna” to polsko-francusko-brytyjski dramat. W rolach głównych zobaczymy Joannę Kulig, Tomasza Kota, Agatę Kuleszę oraz Borysa Szyca.

Za scenariusz, obok Pawlikowskiego, odpowiadał Janusz Głowacki oraz Piotr Borkowski. Twórcami scenografii są Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński, a autorem zdjęć jest Łukasz Żal.

źródło: PAP

VOD

The Smashing Pumpkins – Oceania Live at NYC

Videofan, Zygmunt Rytka


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE