czwartkowy-klub-filmowy-persona

Czwartkowy klub filmowy - Persona

czw. 19 lipca, godz. 21:10

W związku z przypadającą w lipcu 2018 roku setną rocznicą urodzin Ingmara Bergmana, TVP Kultura w lipcowe czwartki zaprasza na przegląd najwybitniejszych dzieł szwedzkiego reżysera.

14 lipca 2018 roku mija 100 lat od urodzin Ingmara Bergmana. Z tej okazji od 5 lipca w ramach pasma Czwartkowy Klub Filmowy TVP Kultura zaprasza na odrestaurowane cyfrowo dzieła jednego z największych artystów w historii kina. Szwedzki reżyser często eksperymentował, wymykał się definicjom, ale niezmiennym elementem jego dorobku twórczego był wątek autobiograficzny, który w dużej mierze stanowił o sile jego filmów.

Ten i inne motywy twórczości Bergmana będą tematem poprzedzających seanse rozmów filmoznawcy Łukasza Jasiny z prof. Tadeuszem Szczepańskim – historykiem, krytykiem filmowym, tłumaczem, kulturoznawcą, profesorem PWSFTviT w Łodzi i wybitnym znawcą kina szwedzkiego.

W cyklu zostaną jeszcze zaprezentowane następujące tytuły:

Persona, (1966 r.) - 19 lipca, godz. 21.10
Enigmatyczne dzieło, które stało się częścią klasyki kina autorskiego. Sam Bergman powiedział, że w tym filmie posunął się tak daleko, jak tylko mógł. Wielokrotnie nagradzany, przepełniony symboliką filmowy traktat o meandrach ludzkiej tożsamości. W rolach głównych Bibi Andersson i Liv Ullman.

Milczenie (1963 r.) 26 lipca, godz. 21.05
Ostatnia część (obok filmów „Jak w zwierciadle” i „Goście wieczerzy pańskiej”) tzw. „trylogii pionowej”. Ascetyczny formalnie, skupiający się na emocjach film mówi o potrzebie bliskości i problemie braku porozumienia między ludźmi.


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE