nie-zyje-kora

Nie żyje Kora

Piosenkarka, poetka, liderka zespołu Maanam zmarła w sobotę nad ranem, w swoim domu w Bliżowie na Roztoczu, w otoczeniu najbliższych osób, męża Kamila Sipowicza, dwóch synów i przyjaciół. Miała 67 lat. Od 2014 roku walczyła z ciężką chorobą.

Olga Sipowicz z domu Ostrowska, primo voto Jackowska, była artystką polskiego rocka, wokalistką i autorką tekstów, wydawanych też jako zbiory wierszy, solistką zespołu "Maanam" w latach 1976-2008.

Kora urodziła się w 1951 roku w Krakowie. Jako nastolatka silnie związała się z ruchem hippisowskim i artystycznym, wtedy przyjęła swój pseudonim.
Po maturze poznała Marka Jackowskiego, którego poślubiła w 1971 roku. Pracowała jako psychoterapeutka w Klinice Psychiatrii dziecięcej w Krakowie, czasami występując na koncertach męża, który wówczas występował w duecie z Milo Kurtisem (zespół M-M). Pod koniec lat 70. XX wieku z M-M wyewoluował Maanam, Kora została jego wokalistką.

Lata 80. XX to ekspansja Maanamu, który został jednym z najważniejszych zespołów na rodzimej scenie rockowej. Piosenki "Kocham cię, kochanie moje", "Cykady na Cykladach", "To tylko tango" czy "Zapatrzenie", "Boskie Buenos" weszły do kanonu polskiej muzyki.

Maanam ponownie zawiesił działalność w 2008 roku. Od początku 2009 roku piosenkarka występowała z dawnymi muzykami, używając swojego pseudonimu jako nazwy zespołu.
W ostatniej dekadzie Kora występowała publicznie również jako juror w programie muzycznym.

W 2011 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W tym samym roku świętowała 35. Rocznicę debiutu w Maanamie.
Trzy lata później minister kultury i dziedzictwa narodowego uhonorował ją Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”, który jest przyznawany osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa.

W 2016 artystka wystąpiła w fabularyzowanym filmie dokumentalnym w reżyserii Bartosza Konopki "Droga do mistrzostwa", w którym opowiadała jak wyglądała jej droga do sukcesu. Jego premiera odbyła się w gmachu Teatru Narodowego w Warszawie 5 kwietnia 2016 . Akademia Fonograficzna w 2016 roku uhonorowała Korę Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości.

źródło: IAR

VOD

Cyrulik sewilski – opera

The Smashing Pumpkins – Oceania Live at NYC


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE