laureaci-43-festiwalu-polskich-filmow-fabularnych

Laureaci 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Podczas Gali, która odbyła się w sobotę, 22 września 2018 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni, poznaliśmy najważniejsze rozstrzygnięcia 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Konkurs Główny Jury 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w składzie: Waldemar Krzystek (Przewodniczący Jury), Elżbieta Cherezińska, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Dorota Kobiela, Marcin Koszałka, Rafał Listopad, Joanna Napieralska, Elwira Pluta, Joanna Szymańska - na posiedzeniu 21 września 2018 roku przyznało następujące nagrody:

Wielką Nagrodę 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Złote Lwy” dla najlepszego filmu „Zimna wojna” otrzymali reżyser Paweł Pawlikowski oraz producenci: Ewa Puszczyńska i Tanya Seghatchian.

Nagrodę „Srebrne Lwy” 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dla filmu „Kamerdyner” otrzymali reżyser Filip Bajon oraz producenci Olga Bieniek i Mirosław Piepka.

Nagrodę Specjalną 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymali Wojciech Smarzowski za film „Kler” i Marek Koterski za film „7 uczuć”.

Nagrody indywidulane otrzymali:
Adrian Panek za reżyserię filmu „Wilkołak”
Jan Jakub Kolski za scenariusz do filmu „Ułaskawienie”
Agnieszka Smoczyńska za debiut reżyserski lub drugi film za film „Fuga”
Jakub Kijowski za zdjęcia do filmu „Fuga” oraz Jacek Podgórski za zdjęcia do filmu „Krew Boga”
Antoni Komasa-Łazarkiewicz za muzykę do filmu „Wilkołak” oraz „Kamerdyner”
Jagna Janicka za scenografię do filmu „Kler”
Maciej Pawłowski, Mirosław Makowski za dźwięk w filmie „Zimna wojna”
Jarosław Kamiński za montaż filmu „Zimna wojna”
Mira Wojtczak, Ewa Drobiec za charakteryzację do filmu „Kamerdyner”
Monika Onoszko za kostiumy do filmu „Ułaskawienie”
Aleksandra Konieczna za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Jak pies z kotem”
Olgierd Łukaszewicz za drugoplanową rolę męską w filmie „Jak pies z kotem”
Grażyna Błęcka-Kolska za główną rolę kobiecą w filmie „Ułaskawienie”
Adam Woronowicz za główną rolę męską w filmie „Kamerdyner”

Konkurs Inne Spojrzenie

Jury Konkursu Inne Spojrzenie w składzie: Piotr Dumała (Przewodniczący Jury), Łukasz Ronduda, Maria Zmarz-Koczanowicz - po obejrzeniu ośmiu filmów zakwalifikowanych do udziału w Konkursie Inne Spojrzenie przyznało jednogłośnie nagrodę Złotego Pazura dla filmu „Nina”, reżyseria: Olga Chajdas, producent: Dariusz Pietrykowski (FILM IT). Uzasadnienie: za osobisty ton wypowiedzi, eksplorację tematu mało obecnego w polskim kinie i znakomitą realizację.

Jury przyznało też Nagrodę Specjalną Jury dla filmu „Monumet”, reżyseria: Jagoda Szelc. Uzasadnienie: za nowatorską narrację filmową i konsekwentne podążanie własną drogą twórczą.

Podczas Gali w Teatrze Muzycznym Platynowe Lwy, nagrodę przyznaną przez Komitet Organizacyjny Festiwalu za całokształt twórczości, odebrał Jerzy Skolimowski. Z kolei Nagrodę Publiczności otrzymał Wojtek Smarzowski za film "Kler".

Źródło: www.festiwalgdynia.pl

VOD

Oskar Kolberg – życie i pasja

Śladami wielkich kompozytorów, Śladami Czajkowskiego


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE