bspektakl-absolutely-fabulous-dancershoteloko-movement-makersb

SPEKTAKL: ABSOLUTELY FABULOUS Dancers/HOTELOKO movement makers

12.11.2018 / godz. 19:00
Bilety 10 zł (projekt współfinansuje m.st. Warszawa)
Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, Dom Kultury Kadr,
ul. Gintrowskiego 32, Warszawa
Koncepcja:
Magdalena Przybysz
Choreografia: Magdalena Przybysz / Wojciech Grudziński
Reżyseria i dramaturgia: Agata Życzkowska
Koncepcja stylistyczna / reżyseria świateł: Anna Ciupryk

Pod niebem gwiazd biegniemy, a każdy sam… Aktorka, tancerz i choreografka wspólnie przyglądają się swoim korzeniom i historii, podejmują temat edukacji i tożsamości, zastanawiają się, co dodaje im skrzydeł, a co je podcina. A to wszystko w rytmach muzyki lat 80., krakowiaka i muzyki klasycznej. Trio Absolutely Fabulous Dancers odpowiedzi i inspiracji szuka w przeszłości, historii Polski, w ruchu codziennym, pamięci ciała i narzędziach performatywnych. W ten sposób artyści z HOTELOKO movement makers budują swój niepowtarzalny, absurdalny styl taneczny, który burzy wszelkie stereotypy i oczekiwania dotyczące tego, jaki powinien być tancerz czy tancerka. Styl taneczny, który niczym pocisk absurdu, niczym niszcząca kula, wyważa kolejne cegły w ścianie. Artyści samotnie biegną pod niebem gwiazd oraz znajdują się w odmiennych konstelacjach, zadając sobie iście filozoficzne pytania:
Co nas ukształtowało?
Dokąd zmierzamy?
Czy ktoś wie, jak wyglądałoby nasze życie, gdyby nie narzucona nam z góry edukacja, przez którą musieliśmy przebrnąć?
Czy, aby iść dalej, musimy się obudzić i oduczyć wszystkiego, czego najpierw musieliśmy się nauczyć? Czy można na nowo odnaleźć spokój, mimo historii zataczającej kolejne to samo koło?

HOTELOKO movement makers
Teatr powstał w 2011 r. z inicjatywy aktorki, reżyserki i producentki Agaty Życzkowskiej. Obecnie artystka tworzy go wraz z choreografami i tancerzami Wojciechem Grudzińskim oraz Magdaleną Przybysz. Razem realizują projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne na pograniczu tańca, teatru i performans. Nazwa HOTELOKO movement makers powstała w 2017 r. podczas pracy nad spektaklem „Absolutely Fabulous Dancers”. Pozostałe wspólne spektakle to ”frau/mujer/femme”, „#moiprzyjacieletancza”, „Darklena”, „Insta Show” i „frau blush”. Wspólnie wypracowali oni nieco freakowy styl. W sferze kostiumu u Agaty Życzkowskiej królują cekiny, które pojawiają się w każdym spektaklu. Lśnienie jest zamierzonym obrazem, a definiuje je zdanie: „Mieszkam w cekinowej kuli”. Cechą charakterystyczną prac HOTELOKO jest połączenie nowej choreografii, ruchu autentycznego, ruchu codziennego z elementami teatru, a także angażowanie widzów do udziału w spektaklach. W wielu scenach widzowie performatywnie współtworzą świat wraz z artystami. Ideą jest próba zatarcia granicy pomiędzy widzem i performerem oraz odwrócenie ról. Najważniejszym kryterium jest kryterium prawdy. Na scenie ważne jest oko artysty i widza, które wyraża całą prawdę. Teatr na scenie HOTELOKO istnieje tylko w technice i rzemiośle, ale kolektyw daleki jest od wykorzystywania teatru, aby tworzyć maski. Cekiny nie są maską, są podkreśleniem osobowości. HOTELOKO realizuje spektakle, które dotykają rzeczywistości, dramaturgia powstaje z inspiracji dzisiejszym światem w Polsce i za granicą. Tematy takie jak wspólnota, wolność, miasto, tolerancja, równouprawnienie, edukacja są bliskie artystom. HOTELOKO nie ma swojej stałej siedziby. Artyści pracują w Warszawie w różnych miejscach oraz współpracują z Berlinem i innymi miastami Europy i świata.

Absolutely Fabulous Dancers. Fot.  Marta Ankiersztejn

Absolutely Fabulous Dancers. Fot. Marta Ankiersztejn

Trailer: www.youtube.com/watch?v=2gbJi6RU8XY&feature=youtu.be

VOD

The Smashing Pumpkins – Oceania Live at NYC

Videofan, Zygmunt Rytka


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE