bfestiwal-sztuk-dawnych-imieniny-izabeli-branickiej-2018b

Festiwal Sztuk Dawnych - Imieniny Izabeli Branickiej 2018

Festiwal prezentuje muzykę dawną w kontekście innych sztuk składających się na kulturę końca I Rzeczpospolitej nawiązując do opisów hucznych obchodów imienin Izabeli Branickiej z Poniatowskich.

Imieniny Izabeli Branickiej z Poniatowskich, żyjącej w latach (1730-1808) żony Jana Klemensa Branickiego - Hetmana Wielkiego Koronnego, jednego z największych magnatów końca XVIII wieku obchodzone były bardzo wystawnie, składały się nań m.in. koncerty, oratoria, inscenizacje teatralne, operowe i spektakle baletowe tańce a także uroczyste celebracje liturgiczne. Oparcie festiwalu o sztuki muzyczne prezentowane w historycznych wnętrzach z XVIII wieku, ma przybliżyć odbiorcom kulturę i sztukę tego okresu. Oprócz wykonawstwa "historycznie poinformowanego", Festiwal przywraca dla kultury Polskiej dzieła zapomniane, rzadko lub wcale niewykonywane współcześnie, a cieszące się wielką popularnością za życia Izabeli.

Tegoroczny Festiwal Sztuk Dawnych rozpocznie (13 listopada) monumentalne dzieło działającego w Rosji polskiego kompozytora - Józefa Kozłowskiego - Requiem na śmierć ostatniego króla Polski, które wykonamy w roku 220 rocznicy śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego - brata Izabeli Branickiej. Przed koncertem będzie możliwość zwiedzania piwnic pałacowych w ramach współpracy z Muzeum Farmacji.

W dniach następnych w Muzeum Podlaskim w Ratuszu w Białymstoku i Ratuszu w Bielsku Podlaskim odbędą się Wieczory Historyczne z gawędą o Izabeli Branickiej podczas których wystąpi klawesynistka - Paulina Tkaczyk prezentując twórczość kompozytorów związanych z dworem Sasów.
Również w Bielsku Podlaskim w ufundowanej przez Izabelę Branicką bazylice pw. Narodzenia NMP wystąpi Schola Gregoriana Sancti Casimiri z programem "Cantus Mariales - dawne śpiewy o NMP".

W Niedzielę 18 listopada – w przeddzień imienin, zostanie zaprezentowany spektakl "Ballet de la musique" w wykonaniu Tancerzy Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” oraz Zespółu Instrumentów Dawnych „Intrada” w Auli Widowiskowej Wydziału Pedagogiki i Psychologii w Białymstoku.

Finałem Festiwalu będzie koncertowe wykonanie serenata drammatica "Il sogno di Scipione" Johanna Adolfa Hasse'go w Pałacu Branickich (19 listopada) w 260 lat od premiery w Warszawie.

Festiwal Sztuk Dawnych - Imieniny Izabeli Branickiej 2018

Festiwal Sztuk Dawnych - Imieniny Izabeli Branickiej 2018

Wiecej na: festiwalsztukdawnych.pl

facebook.com/events/439084803283766/

Film: youtube.com/watch?v=Yjqz1KXqHsw

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE