bwieczny-ogien-animacja-ozywiajaca-malowidla-stefana-norblina-dostepna-onlineb

„Wieczny ogień” – animacja ożywiająca malowidła Stefana Norblina – dostępna online

„Miłość gorąca jest, lecz krucha i prędzej czy później demona napotka, co spalić ją będzie chciał, a popiół rozdmucha” – ta ponadczasowa mądrość wybrzmiewa z Ramajany, indyjskiego eposu przedstawiającego dzieje Ramy, jego pięknej żony o imieniu Sita i brata Lakszmany. To właśnie tę historię, ilustrowaną malowidłami Stefana Norblina, opowiada krótkometrażowa animacja „Wieczny ogień”.

Animacja ożywia sześć scen z Sali Orientalnej oraz jeden z obrazów z pałacu Umaid Bhawan w Jodhpurze namalowanych przez Stefana Norblina. Malowidła łączą w sobie styl art deco i elementy sztuki indyjskiej. Przedstawiony w filmie fragment indyjskiego eposu wprowadza widza w orientalną scenerię, opowiadając ponadczasową historię o sile miłości.

Autor malowideł – znany w Polsce głównie w gronie specjalistów – był wybitnym i wszechstronnym warszawskim artystą, który po wybuchu drugiej wojny światowej wyjechał z Polski. Przez Rumunię, Turcję i Irak dotarł do Indii, gdzie spędził pięć lat pracowitego życia obfitującego w szereg, do niedawna zupełnie nieznanych, realizacji. Owocem tego pobytu są m.in. malowidła ścienne z indyjskich pałaców w Jodhpurze i Morvi poddane w ostatnich latach pracom konserwatorskim sfinansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zespoły polskich konserwatorów pracowały pod kierunkiem Józefa Stecińskiego (Jodhpur) oraz dr hab. Joanny Czernichowskiej i Pawła Baranowskiego (Morvi).

„Wieczny ogień” to krótka, niezwykle plastyczna animacja, ożywiająca fragmenty scen z Ramajany. Celem filmu jest nie tylko zapewnienie widzom wielu wrażeń estetycznych, lecz także uświadomienie istnienia na terenie Indii zespołu niezwykle malowniczych poloników stanowiących przykład łączenia europejskiej stylistyki z lokalną tematyką, tradycją i religią.

Dzięki temu, że cały film można obejrzeć w Internecie, malowidła, które na stałe zdobią ściany odległego pałacu maharadży w Jodhpurze, znalazły się na wyciągnięcie ręki. Ich poznanie może stać się j inspiracją do dalekich podróży śladami polskiej kultury.

Film powstał z inicjatywy Instytutu POLONIKA w ramach projektu „Ożywiamy dziedzictwo”. Jego reżyserem jest Piotr Janowczyk – historyk sztuki i plastyk, autor filmów o sztuce. Głosu postaciom użyczyli Miłogost Reczek, Jacek Rozenek i Olga Omeljaniec. Konsultantem filmu jest Agnieszka Kasprzak, historyk sztuki, badaczka twórczości Stefana Norblina.

Projekt został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Produkcja: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA

Reżyseria: Piotr Janowczyk
Tekst na motywach Ramajany: Krzysztof Chimkowski
Opieka merytoryczna: Agnieszka Kasprzak
Patroni medialni: TVP Kultura, Rzeczpospolita, Focus Historia, dzieje.pl

<b>Premiera filmu „Wieczny ogień” - na zdjęciu od lewej Agnieszka Kasprzak, Andrew Norblin z żoną, Minister Kultury Profesor Piotr Gliński i reżyser Piotr Janowczyk - fot. Darek Golik</b>

Premiera filmu „Wieczny ogień” - na zdjęciu od lewej Agnieszka Kasprzak, Andrew Norblin z żoną, Minister Kultury Profesor Piotr Gliński i reżyser Piotr Janowczyk - fot. Darek Golik

Film w całości można obejrzeć na: polonika.pl/

oraz na Youtube: www.youtube.com/watch?v=KL53b4jHpUM&feature=youtu.be

VOD

The Smashing Pumpkins – Oceania Live at NYC

Videofan, Zygmunt Rytka


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE