bdyplom-2018b

DYPLOM 2018

Przed nami kolejna prezentacja młodej sztuki, Wydział Sztuk Pięknych UMK oraz Fundacja Tumult w Toruniu zapraszają na wystawę "Dyplom 2018".
Czekamy na Państwa od 22 lutego do 14 marca w Galerii na Rynku Nowomiejskim w Toruniu.

Wystawa dyplomów to ostatni element łączący studentki i studentów z uczelnią, a zarazem próba generalna przed wejściem w artystyczny obieg. To moment, w którym absolwent, czyli ten, który ukończył wybrany program edukacji, zatrzymuje się na chwilę, by po raz ostatni jako student, a zarazem po raz pierwszy jako samodzielny twórca zaprezentować się publicznie. Po tym rytuale następuje uwolnienie i rozpoczęcie nowego etapu. Patrząc na dyplomowe projekty nie mam wątpliwości, że młodzi artyści parafrazując sentencję konceptualnego artysty Lawrencea Weinera “o wiele rzeczy za dużo by zmieścić w tak małym pudełku” rozpoczęli już proces uwalniania nagromadzonej podczas studiów wiedzy, doświadczeń i emocji, a dzieła dyplomowe są tego najlepszym dowodem.
To prace dojrzałe i mądre, nie pozostawiające wątpliwości, że ich autorki i autorzy rzeczywiście doprowadzili do końca pewien etap kształcenia i są gotowi do wejścia w zupełnie nową sytuację. Wiele z zaprezentowanych na wystawie dzieł podąża za aktualnymi problemami, inne koncentrują się na rozpoznawaniu ludzkiej kondycji i budowaniu międzyludzkich relacji, jeszcze inne podejmują post humanistyczne wątki związane z naturą i istotami nieludzkimi. Rozległość specjalności realizowanych na toruńskim WSP przekłada się również na bogactwo użytych do ich realizacji mediów i strategii. Zobaczymy więc soczyste malarstwo, ekspresyjną grafikę, intrygujące instalacje, ruchome obrazy i rzeźbę, która w tej edycji została dodatkowo wyróżniona, bowiem to dzieło Laury Szkatulskiej ze specjalności rzeźba zdobyło coroczną nagrodę Tymona za najlepszy dyplom.
Wystawa dyplomów przekonuje mnie, że warto uprawiać i przyglądać się sztuce, że jest to niebywałe narzędzie komunikacji, wiedzy, radości i empatii - emocji, bez których nie bylibyśmy kompletni. I w końcu, że warto inwestować w młodych, którzy chcą myśleć i tworzyć, bo bez tego świat będzie płaski i nijaki.


FUNDACJA „ TUMULT”
UL. RYNEK NOWOMIEJSKI 28, TORUŃ
WERNISAŻ 22. 02.2019r. Godz. 14.00

<b>Wystawa trwa od 22 lutego do 14 marca 2019r.</b>

Wystawa trwa od 22 lutego do 14 marca 2019r.

Więcej informacji: www.umk.pl/

facebook.com/events/2067375260234100/ 

VOD

The Smashing Pumpkins – Oceania Live at NYC

Videofan, Zygmunt Rytka