enter-enea-festival-juz-w-przyszlym-tygodniu

Enter Enea Festival już w przyszłym tygodniu!

17-go czerwca rozpocznie się Enter Enea Festival 2019. Już po raz dziewiąty publiczność tego kameralnego plenerowego Festiwalu będzie miała okazje posłuchać koncertów wyselekcjonowanych i zaproszonych przez Leszka Możdżera, który sam wystąpi w kilku specjalnych projektach.

Billy Cobham w programie Enter Enea Festival 2019


Nowością w programie jest koncert Billego Cobhama - legendarnego perkusisty, który w tym roku obchodzi 75. urodziny. Leszek Możdżer już kilka lat temu przygotował koncert w hołdzie tego wybitnego muzyka, teraz ma okazję na wyjątkowe spotkanie z mistrzem na scenie, w tym samym programie. Billy Cobham zyskał rozgłos na przełomie lat 60. i 70. grając z Milesem Davisem i orkiestrą Mahavishnu, której brzmienie zasilił swoim warsztatem, wyobraźnią i energią. Jak mówi Możdżer - Billy Cobham jako pierwszy uznał, że grając na hi-hacie dłonią lewą, unika skrzyżowania rąk, a więc uwalnia obie ręce i otwiera sobie możliwości gry niedostępne dla innych perkusistów. Zabieg ten, jakże prosty, wymaga jednak całkowitego przebudowania myślenia o perkusji. Tysiące perkusistów pokornie gra zaplątanych we własne ręce, a Billy jako pierwszy(i ciągle jeden z niewielu, gra z rozwartą klatką piersiową w której bije jego wielkie, perkusyjne serce.

Poniedziałek - niebiletowany program nad Jeziorem Strzeszyńskim
W programie pierwszego dnia usłyszymy: Teatr Pieśń Kozła, w projekcie „Raport Kasandry” czyli unikatowej formie koncertu eksplorującego rytualne korzenie teatru, w którym muzyczność współtworzy teatralność. W koncercie, po raz pierwszy wystąpi Leszek Możdżer, który będzie też jednym z gości zespołu Dagadana, zapraszającego do muzycznego spotkania kultury polskiej i ukraińskiej. Koncerty rozpoczną się o
godz. 21:30

Poniedziałkowy, bezpłatny program to też sztuki wizualne, za które, w programie Festiwalu odpowiada ABC Gallery. 17-go czerwca, uczestniczyć będziemy w odsłonięciu repliki neonu według projektu Zbigniewa Kaji pod tytułem Strzeszynek – Wypoczynek.

Jednocześnie, w samej galerii otwarta zostanie wystawa pod tytułem Kraina Pieczonych Gołąbków, na której zobaczymy prace Agnieszki Antkowiak, Sławomira Brzoski, Jarosława Flicińskiego, Izabela Gustowskiej, Jędrzeja Hofmana, Bartosza Kokosińskiego, Piotra C. Kowalskiego, Łódzi Kaliskiej, Marcina Łukasiewicza, Ewy Partum, Anne Peschken/Mareka Pisarskiegi (Urban Art), Sławomira Tomana i Mirelli von Chrupek. W programie Festiwalu, znalazły się też oprowadzania po Visual Park i wystawie w ABC Gallery.

Dragnia dominantą programu 9. Enter Enea Festival
Tegorocznym kluczem programowym są drgania będące źródłem duchowym muzyki, wyobraźni i emocji. Drgania to też fizyczne źródła dźwięku: jak struny w gitarze, czy skrzypcach, membrana bębna, czy efekt wibracji powstającej od uderzenia młotkiem w strunę fortepianu i rozchodzącej się w jego następstwie w powietrzu fali.

Drgania to rytm, a jeżeli chociaż jeden element we wszechświecie wypadnie z rytmu to wszystko rozpadnie się na kawałki. Rytm cechuje nasze biopole, naszą energię i życie, dlatego też spotykamy się w przyrodzie Jeziora Strzeszyńskiego, oprawie naszych dorocznych spotkań, w przyrodzie dającej nam wszystkim fizyczne istnienie - opisuje tegoroczny program dyrektor artystyczny Festiwalu.

O wspomnianej energii świadczyć będzie już pierwszy koncert tureckiego Taksim Trio, rozpoznawalnego na rynku world music z uwagi na perfekcyjne zespolenie muzycznych temperamentów wirtuozów. Fani muzyki etno na pewno czekają na ostatni koncert programu, wulkan macedońskiej energii, Kočani Orkestar.
Wraz z dołączeniem Billego Cobhama do line-upu, wtorkowy program zyskał silny perkusyjny akcent. Na jednej scenie spotkają się mistrz muzyki fusion, z wirtuozem Jojo Mayerem, z zespołem Nerve.

W programie komponowanym przez pianistę nie mogło zabraknąć fortepianu, na solowy koncert zaprosiliśmy Chrisa Jarretta, jednego z najbardziej cenionych na świecie jazzowych wirtuozów fortepianu i organów kościelnych. Podczas koncertu w Poznaniu, Jarretta usłyszymy też w duecie z Leszkiem Możdżerem.

Jednym z projektów specjalnych tegorocznej edycji będzie koncert jazzowej gitarzystki Susan Weinert i Leszka Możdżera, do których na scenie dołączą̨ Martin Weinert, basista i muzyczny partner artystki od początku jej muzycznej kariery, a także Cezary Konrad. Artyści wystąpią wspólnie jako Reunion Quartet, jako, że ich pierwsze spotkanie miało miejsce w latach 90-tych. Muzycy spotkali się później między innymi przy nagraniu płyty „Fjord” Susan i Martina Weinerta, wydanej w 2015 roku. Fragmenty tego materiału usłyszymy w specjalnym koncercie na głos, gitarę̨, bas, perkusję i fortepian.

Enter Enea Festival 2019

Enter Enea Festival 2019

Organizatorem Enter Enea Festival jest Fundacja Europejskie Forum Sztuki, której prezesem i fundatorem jest Jerzy Gumny. Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Miasta Poznań, Ministerstwa kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Enea, który zaprosi też Festiwalowiczów i odwiedzających Strzeszynek do dedykowanej Festiwalowi strefy relaksu nad taflą jeziora.

pr@enterfestival.pl

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE