od-fejkowego-otella-po-podlaskie-piesni-sakralnemiedzynarodowy-festiwal-teatralny-retroperspektywy-2019

OD FEJKOWEGO OTELLA PO PODLASKIE PIEŚNI SAKRALNE/MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRALNY RETROPERSPEKTYWY 2019

Artyści i grupy teatralne z USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Ukrainy czy Szwecji, ale też polskie uznane zespoły – w sumie 30 wydarzeń, w tym prapremiery i premiery ogólnopolskie, wystawy, master class z Rosanną Gamson, spotkanie z legendą ruchu Flexus – Erikiem Andersenem, koncerty i po raz pierwszy Małe RPS dla najmłodszych. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy przypadający w piętnastolecie Teatru CHOREA, organizatora festiwalu zapowiada się wyjątkowo. Dziesięciodniowe spotkanie z teatrem rozpocznie się 23 sierpnia premierą „ja, bóg”.

Od dziewięciu lat Międzynarodowy Festiwal Teatralny RETROPERSPEKTYWY tworzy pomost pomiędzy poszukującymi debiutantami, a mistrzami sceny, pomiędzy tradycją, a awangardą. Jest miejscem konfrontacji artystycznych teatru niezależnego oraz mainstreamowego, odrzucającą podziały na gatunki czy nurty platformą spotkań, warsztatów i dyskusji. Na fali sukcesu zeszłorocznej edycji i w odpowiedzi na wielości zjawisk we współczesnym teatrze na świecie, organizatorzy zdecydowali, że festiwal będzie odbywać się co roku i rozszerzy swoją formułę.

Wobec rozwijających się w ogromnym tempie nowych technologii, technik komunikacji i idących za tym zmian percepcji w sztuce, kolejną edycję poświęcamy zmianom i napięciom tworzącym się coraz wyraźniej pomiędzy nowym, a tradycyjnym uczestniczeniem w odbiorze sztuk performatywnych. Zakładamy, że w burzliwych czasach XXI wieku widz i odbiorca sztuki musi stanowić najważniejszy punkt odniesienia dla artysty – podkreśla Tomasz Rodowicz, dyrektor artystyczny festiwalu. – Wybraliśmy takie propozycje, które w tworzeniu i prezentacji spektaklu zmieniają pozycję widza z biernego obserwatora na aktywnego odbiorcę, współuczestnika, a nawet współtwórcę wydarzenia artystycznego. Nawiązujemy do idei Jerzego Grotowskiego, który w swojej drugiej fazie poszukiwań postulował zniesienie podziału na widza i aktora czyniąc wszystkich uczestników równoprawnymi współtwórcami wydarzenia – wyjaśnia hasło edycji: „widz/uczestnik/współtwórca”.

Tegoroczne RETROPERSPEKTYWY zbiegają się z jubileuszem 15-lecia istnienia Teatru CHOREA, stąd pierwsze wydarzenia w programie związane będą właśnie z teatrem-gospodarzem: jubileuszowa wystawa, koncert czy premiera katalogu i premiera spektaklu „ja, bóg” w wykonaniu Tomasza Rodowicza i Joanny Chmieleckiej. Na festiwalowej scenie natomiast pojawią się artyści i zespoły, z którymi Teatr CHOREA współpracował przez te lata, ale też zupełne nowości.

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRALNY RETROPERSPEKTYWY 2019

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRALNY RETROPERSPEKTYWY 2019

Wydarzenie współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Łodzi, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, PZU Fundacja w partnerstwie z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA.

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE